Europski akreditirani psihoterapijski trening institut
Centar za psihoterapiju, edukaciju i savjetovanje, Zadar
Godine 2014. dr. Lidija Pecotić, direktorica EAPTI-SEB-a, potaknuta idejom da znanje, iskustvo i ljubav prema geštalt psihoterapiji proširi izvan granica visokoškolskih ustanova i pojedinačnih centara, ostvaruje ovu zamisao putem organiziranja redovnih kongresa geštalt psihoterapije koji podrazumijevaju međunarodno i interdisciplinarno sudjelovanje. U suradnji s kolegama iz različitih centara za geštalt psihoterapiju, uključujući: Srbiju, Makedoniju, Maltu, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Crnu Goru, Njemačku, Veliku Britaniju i Italiju, ovi kongresi postaju stvarnost u kojoj sudjeluje više od 500 ljudi iz cijelog svijeta.
Cilj ovih kongresa je predstaviti sadržaj i proces odgovora sudionika na odabranu temu kongresa, koja obično proizlazi iz prethodnog kongresa, kao i otvoriti platformu za diskusiju, istražiti i otkriti nove načine na koje odgovaramo na izazove koje suvremeno društvo neprestano donosi geštalt psihoterapiji i psihoterapiji uopće.
Nastojimo da kroz iskustva kongresa poboljšamo načine na koje se fenomeni povezani sa psihoterapijom promatraju i na koje im se pristupa u suvremenom društvu; da inspiriramo sudionike za daljnji osobni i profesionalni razvoj i da, dijeleći zajedničke edukativne programe, u procesu formiranja geštalt psihoterapeuta i na putovanju kroz praksu psihoterapije, razvijamo svoju stručnu zajednicu.
Upravo stoga, kongresi predstavljaju dodatni način edukacije i doprinose procesu iskustvenog učenja svih edukanata koji pohađaju edukativne programe u Psihiki EAPTI i EGN-u. Također, edukantima se pruža prilika za upoznavanje drugih članova stalno rastuće geštalt zajednice – edukante, učitelje, predavače, govornike, pionire u polju psihoterapije koji dolaze iz različitih zemalja, obrazovnih ustanova, kao i iz srodnih područja znanja.
Kongresi se obično sastoje od glavnih predavanja, i onih za manji broj sudionika i radionica. Sve ih vode istaknuti međunarodni predavači iz različitih znanstvenih i socio-kulturnih područja.
Kongresi su također važni jer slave pojedince koji su značajno doprinijeli polju psihoterapije. Od drugog kongresa započela je tradicija u kojoj se dodjeljuju dvije značajne nagrade – nagrade za najuspješnija dostignuća u području psihoterapije:
-
Nagrada „Josip Berger“ dodjeljuje se za najuspješnije dostignuće u području obrazovanja psihoterapeuta.
-
Nagrada „Ken Evans“ dodjeljuje se za najuspješnije dostignuće u polju razvoja profesije psihoterapije.
Kongresi se organiziraju uz neprekidno nesebično zalaganje dr Lidije Pecotić u suradnji sa sljedećim centrima:
-
Europski akreditran edukacijski Institut za psihoterapiju Malta – GPTIM, visokoškolska ustanova (NCFHE 2014-FHI-020);
-
Europski akreditiran edukacijski Institut za geštalt psihoterapiju – Psihika d.o.o. Zadar, Hrvatska;
-
Europski akreditiran edukacijski Institut za psihoterapiju – Studio za edukaciju Beograd, Srbija;
-
Europski akreditiran edukacijski Institut za psihoterapiju – Geštalt institut Skopje, Makedonija;
-
Europski akreditiran edukacijski Institut za geštalt psihoterapiju – Psiho-Integrum d.o.o. Sarajevo, Bosna i Hercegovina;
-
Intronaut NGO Zagreb, Hrvatska;
-
Udruženje geštalt psihoterapije Crne Gore.
Akreditacija
U Hrvatskoj se Psihika pojavila kao zadnji Institut, no paradoksalno postao je prvi registrirani hrvatski geštalt Institut priznat od strane EAGT-a i EAP-a 30. rujna 2017. godine i tako legalno ima najdužu tradiciju europskog geštalt Instituta u Hrvatskoj.
Kongresi